تاریخچه دانشگاه

 يكي از دستاوردهاى مبارك و ماندگار انقلاب اسلامى تأسيس دانشگاه آزاد اسلامى است كه در طول بيش از بيست سال فعاليت توانسته است صدها هزار جوان شيفته فراگرفتن علم و دانش را تربيت نموده و هماكنون نيز با داشتن بيش از يك ميليون نفر دانشجو در اقصى نقط كشور در حدود ٢٥٠ واحد و مركز آموزشى، بزرگترين مجموعه دانشگاهى منطقه و جهان به شمار مى آيد.

اين مجموعه عظيم دانشگاهى در سالهاى اخير بهترين مركز نيروهاى متعهد و متخصص بوده است و در اين خصوص نيازهاى نظام مقدس جمهورى اسلامى را در زمينه هاى مختلف مرتفع نموده است.

اين مهم درظل توجهات حضرت حق و رهنمودهاى مقام معظم رهبرى و مديريت كارآمد رياست عاليه دانشگاه جناب آقاى دكترجاسبى و تلاش مجموعه عظيم نيروهاى فعال در دانشگاه آزاد اسلامى تحقق يافته است.

در راستاى توسعه دانشگاه آزاد اسلامى دركشور، شهر تفرش نيز از اين موهبت الهى بهره مند گرديد و درسال ١٣٧٦ با نظر رياست عالى دانشگاه و پيگيريهاى جناب آقاى بهمن اخوان نماينده وقت اين منطقه در مجلس شوراى اسلامى و همچنين مساعدت جناب آقاى خواجه پيرى رياست وقت دانشگاه آزاد اسلامى واحد اراك، مركز آموزش تفرش تحت پوشش دانشگاه آزاد اسلامى واحد اراك فعاليت خود را با جذب ٦٠ نفر دانشجو در رشته مديريت صنعتى در يك ساختمان مسكونى آغاز نمود.

 با افزايش دو رشته كاردانى كامپيوتر ـ نرم افزار و كاردانى حسابدارى تا سال ١٣٨٠، تعداد رشته هاى اين واحد به سه رشته و تعداد دانشجويان به ٦٢٠ نفر افزايش يافت. در طى اين چهار سال از نظر ايجاد فضاهاى آموزشى و خدماتى، فعاليتها محدود به تكميل ساختمان نيمه كارى بود كه دانشگاه در بدو تأسيس، فعاليت خود را از آن آغاز نموده بود.

با توجه به نياز اين واحد به فضاي آموزشى و خدماتى مناسب از سال ١٣٨١ احداث مجتمع دانشگاهى در دستور كار مسئولين اين واحد قرار گرفت و براى احداث مجموعه اصلى دانشگاه با تأمين زمينى به مساحت ١٥ ( پانزده ) هكتار در بخش غربى شهر تفرش گسترش سريع اين مجموعه علمى و فرهنگى آغاز گرديد.

اين واحد هم اكنون پذيراى 1200 نفر دانشجو در رشته های الکترونیک ، کامپیوتر ، معماری ،مکانیک ، صنایع ، عمران ، نقشه کشی ، آمار ، مترجمی زبان انگلیسی ، مدیریت صنعتی ،مدیریت بازرگانی ، حسابداری ، امور بانکی ، روانشناسی ، تربیت بدنی و علوم تربیتی می باشد. این واحد دانشگاهی با دارا بودن 34عضو هیات علمی ، 52 پرسنل اداری و همچنین تجهیزات و آزمایشگاه های مجهز در جهت رسیدن به اهداف آموزشی و پژوهشی گام برمی دارد.